fbpx
Bezpieczeństwo a praca zdalna

Bezpieczeństwo a praca zdalna

Lista

Praca zdalna zyskuje coraz większą popularność. Takie rozwiązanie związane jest z wieloma korzyściami dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku pracy zdalnej szczególnie ważne jest bezpieczeństwo sieci oraz ochrona danych. Poniżej szczegółowe informacje. Zachęcamy do lektury!

Home office a bezpieczeństwo 

Praca zdalna związana jest z koniecznością wprowadzenia rozwiązań, dzięki którym sieć firmowa i wszelkie dane będą bezpieczne. Jedne z ostatnich badań wykazują, że ponad 57% pracodawców przyznaje, że pracownicy zdalni doprowadzili do zagrożenia  systemów informatycznych i urządzeń mobilnych. Właśnie dlatego nie powinniśmy ignorować kwestii związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym, jak i fizycznym. Przestrzeganie środków ostrożności będzie utrudnieniem dla hakerów, uniemożliwi kradzież cennych danych i plików, a  co za tym idzie, zaoszczędzi nam wielu nerwów i nieprzyjemności. 

Jakie kroki warto podjąć? 

Jakie rozwiązanie są w szczególności zalecane? 

 • zablokowanie darmowych hotspotów – publiczne hotspoty w ogromnej większości nie są dobrze zabezpieczone
 • odpowiednie hasła ‒ 4-5  losowo wybranych słów plus znaki dodatkowe to w miarę solidne hasło 
 •  uwierzytelnianie użytkownika i urządzenia 
 • korzystanie z systemu VPN
 •  włączenie firewalla (zapory sieciowej) 
 • dostarczenie i aktualizacje oprogramowania antywirusowego.
 • szyfrowanie dysków  ‒ full-disk encryption

O czym jeszcze należy pamiętać? 

Oczywiście oprócz bezpieczeństwa w sieci, istotne jest również bezpieczeństwo fizyczne, czasem wystarczy chwila nieuwagi, by stracić cenne dane. Służbowe komputery, które przechowywane są poza biurem i, które pracownik przewozi w różne miejsca, narażone są na kradzież w większym stopniu niż znajdujące się w biurze. Warto więc uczulić pracowników i zalecić ostrożność. W szczególności należy zabronić: 

 • pożyczania komukolwiek komputera służbowego 
 • sprawdzania na komputerze służbowym pendrive’ów i innych dysków przenośnych niewiadomego pochodzenia
 • udostępniania komukolwiek danych dostępowych 
 • pozostawienie komputera bez opieki, na przykład w restauracji czy w kawiarni  

Choć powyższe kwestie wydają się oczywiste, warto wyłożyć je pracownikom ‒ ostrożności nigdy za wiele. Dobrze zawczasu opracować strategię działania na wypadek wystąpienia incydentu bezpieczeństwa. Dzięki temu, gdy bezpieczeństwo danych będzie zagrożone, pracownicy będą wiedzieli w jaki sposób zareagować. 

Podsumowanie 

Choć praca zdalna związana jest z licznymi zaletami, nie jest pozbawiona wad. Jednym z największych minusów w przypadku pracy poza biurem jest mniejsze bezpieczeństwo urządzeń mobilnych oraz cennych danych. Dobrze więc zawczasu wdrożyć wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa, na przykład zakaz korzystania z  publicznych hotspotów, szyfrowanie danych, mocne hasła i inne. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, dobrze skorzystać z pomocy fachowców.

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Email: oferty@kumanet.pl

Tel: 717-330-755