Bezpieczeństwo a praca zdalna
Lista Poprzedni NastępnyPraca zdalna zyskuje coraz większą popularność. Takie rozwiązanie związane jest z wieloma korzyściami dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku pracy zdalnej szczególnie ważne jest bezpieczeństwo sieci oraz ochrona danych. Poniżej szczegółowe informacje. Zachęcamy do lektury!
Home office a bezpieczeństwo
Praca zdalna związana jest z koniecznością wprowadzenia rozwiązań, dzięki którym sieć firmowa i wszelkie dane będą bezpieczne. Jedne z ostatnich badań wykazują, że ponad 57% pracodawców przyznaje, że pracownicy zdalni doprowadzili do zagrożenia systemów informatycznych i urządzeń mobilnych. Właśnie dlatego nie powinniśmy ignorować kwestii związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym, jak i fizycznym. Przestrzeganie środków ostrożności będzie utrudnieniem dla hakerów, uniemożliwi kradzież cennych danych i plików, a co za tym idzie, zaoszczędzi nam wielu nerwów i nieprzyjemności.
Jakie kroki warto podjąć?
Jakie rozwiązanie są w szczególności zalecane?
- zablokowanie darmowych hotspotów – publiczne hotspoty w ogromnej większości nie są dobrze zabezpieczone
- odpowiednie hasła ‒ 4-5 losowo wybranych słów plus znaki dodatkowe to w miarę solidne hasło
- uwierzytelnianie użytkownika i urządzenia
- korzystanie z systemu VPN
- włączenie firewalla (zapory sieciowej)
- dostarczenie i aktualizacje oprogramowania antywirusowego.
- szyfrowanie dysków ‒ full-disk encryption
O czym jeszcze należy pamiętać?
Oczywiście oprócz bezpieczeństwa w sieci, istotne jest również bezpieczeństwo fizyczne, czasem wystarczy chwila nieuwagi, by stracić cenne dane. Służbowe komputery, które przechowywane są poza biurem i, które pracownik przewozi w różne miejsca, narażone są na kradzież w większym stopniu niż znajdujące się w biurze. Warto więc uczulić pracowników i zalecić ostrożność. W szczególności należy zabronić:
- pożyczania komukolwiek komputera służbowego
- sprawdzania na komputerze służbowym pendrive’ów i innych dysków przenośnych niewiadomego pochodzenia
- udostępniania komukolwiek danych dostępowych
- pozostawienie komputera bez opieki, na przykład w restauracji czy w kawiarni
Choć powyższe kwestie wydają się oczywiste, warto wyłożyć je pracownikom ‒ ostrożności nigdy za wiele. Dobrze zawczasu opracować strategię działania na wypadek wystąpienia incydentu bezpieczeństwa. Dzięki temu, gdy bezpieczeństwo danych będzie zagrożone, pracownicy będą wiedzieli w jaki sposób zareagować.
Podsumowanie
Choć praca zdalna związana jest z licznymi zaletami, nie jest pozbawiona wad. Jednym z największych minusów w przypadku pracy poza biurem jest mniejsze bezpieczeństwo urządzeń mobilnych oraz cennych danych. Dobrze więc zawczasu wdrożyć wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa, na przykład zakaz korzystania z publicznych hotspotów, szyfrowanie danych, mocne hasła i inne. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, dobrze skorzystać z pomocy fachowców.