Co robić w przypadku, kiedy zapomnimy hasła do naszego systemu?
Lista Poprzedni NastępnyZabezpieczenie komputera przed dostępem osób niepowołanych jest kluczowe dla ochrony naszych danych. W tym celu ustawiamy hasło, którego wpisanie jest niezbędne za każdym razem, gdy chcemy uruchomić system. Niestety pamięć bywa zawodna. Co robić w przypadku, kiedy zapomnimy hasła do naszego systemu? Czy możemy je w jakiś sposób odzyskać? A może konieczne jest ustalenie nowego hasła? Dowiedz się, jak postąpić w tej stresującej sytuacji.
Bezpieczne odzyskanie hasła przez konto Microsoft
Odzyskanie zapomnianego hasła będzie łatwe, jeśli logujemy się do systemu za pomocą konta Microsoft. Kiedy wybierzemy opcję „Nie pamiętam hasła”, pojawią się do wyboru dwa sposoby na otrzymanie kodu weryfikacyjnego. Możemy zdecydować, czy zostanie on nam przesłany w treści SMS na numer telefonu komórkowego, czy w wiadomości na adres e-mail. Kiedy wpiszemy przesłany kod we wskazane okno, będziemy mogli ustalić nowe hasło do systemu.
Odzyskanie hasła za pomocą pytania zabezpieczającego
Niektóre systemy operacyjne pozwalają na odzyskanie hasła przy użyciu pytania zabezpieczającego. Treść takiego pytania ustalana jest w momencie tworzenia konta. Kiedy wpiszemy nieprawidłowe hasło, pojawi się możliwość zresetowania go. Jeżeli w tym momencie udzielimy właściwej odpowiedzi na pytanie weryfikacyjne, zostaniemy przeniesieni do kolejnego okna. Tam należy wpisać nowe hasło, z którego od tej pory będziemy korzystać podczas logowania.
Czy zapominając hasła do systemu ryzykujemy utratę danych
Jeżeli wyżej wymienione sposoby zawiodą lub po prostu nie sprawdzą się w używanym przez nas systemie operacyjnym, pozostaje jeszcze trzecia metoda. Niestety jest ona najbardziej inwazyjna ze wszystkich. Aby zresetować hasło, należy przywrócić komputer do ustawień początkowych. W tym przypadku musimy liczyć się z ryzykiem utraty danych, które zgromadziliśmy na dysku.
Jak zabezpieczyć się przed utratą danych z komputera?
Kiedy ustalamy hasło do systemu, warto zadbać o to, by zapisać je sobie w bezpiecznym miejscu. Pamiętajmy o tym, by hasło nie zbyt oczywiste, zawierało różnego rodzaju znaki oraz wielkie i małe litery. Absolutnie nie należy udostępniać go osobom trzecim. Jeżeli mimo podjęcia kroków w celu zapamiętania hasła, obawiasz się jego utraty, koniecznie zabezpiecz swoje dane. Regularne tworzenie kopii zapasowych i zapisywanie cennych plików w różnych miejscach, pozwoli na zabezpieczenie ich na wypadek, gdybyśmy stracili dostęp do naszego systemu.