Jak bronić się przed przestępczością w sieci?
Lista Poprzedni NastępnyPrzestępczość w sieci, nazywana również popularnie cyberprzestępczością, jest obecnie dosyć szybko rozwijającą się i stosunkowo nową formą przestępczości. Większość operacji, np. płatności bankowe, zakupy, wypełnianie dokumentów, wykonuje się w formie on-line. Załatwianie w ten sposób spraw jest nie tylko szybsze, ale i wygodniejsze. Niestety, niesie ze sobą również ryzyko ataku hakerskiego. W jaki sposób bronić się przed cyberprzestępczością? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Cyberprzestępczość – co to jest?
Z internetu korzystają zarówno młodsi, jak i starsi, nawet osoby będące na emeryturze. Niestety, nie stosując się do pewnych zasad, można stać się ofiarą kradzieży tożsamości lub pieniędzy. Cyberprzestępczością nazywa się wszystkie, nielegalne działania, które popełniane są przy wykorzystaniu komputerów, internetu, systemów lub sieci komputerowych.
Najpopularniejsze rodzaje cyberprzestępstw
Do najpopularniejszych cyberprzestępstw można z całą pewnością zaliczyć:
- phishing – celem przestępcy jest uzyskanie danych, np. do logowania, numeru karty kredytowej, numeru pesel. Przestępca ten podszywa się między innymi pod pracownika banku, firmy kurierskiej, itp. i próbuje nakłonić daną osobę do kliknięcia wysłanego przez siebie linku,
- malware – złośliwe oprogramowanie, które ma za zadanie ukraść dane,
- hacking – włamania do systemów poprzez pokonywanie różnych zabezpieczeń.
Jak radzić sobie z przestępczością w sieci?
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym z łatwością można zapobiec cyberprzestępczości lub też zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. Chcąc ochronić siebie i bliskich, pamiętaj o tym, aby:
- stworzyć silne hasła – najlepiej wykorzystywać wielkie i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Jeżeli wiesz, że nie zapamiętasz tych kombinacji, zapisz je sobie gdzieś na kartce i schowaj w szufladzie. Nie używaj haseł, takich jak imiona dzieci, męża, rodziców, nazwiska i kombinacji cyfr 123.
- nigdy nie udostępniaj swoich loginów, haseł, numeru dowodu czy numeru pesel. Do banku loguj się wyłącznie wtedy, gdy połączenie jest szyfrowane i bezpieczne (ikonka kłódki w URL), nie klikaj w linki od obcych osób,
- korzystaj z programów typu firewall (zapora sieciowa) i antywirusów,
- nie otwieraj spamowych maili,
- aktualizuj przeglądarkę sieciową, system operacyjny, antywirusa. Niezaktualizowane oprogramowania stanowią łatwą do przejścia barierę dla cyberprzestępców lub stworzonych przez nich malware,
- z publicznych sieci korzystaj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Sprawdź wcześniej, czy rzeczywiście ma ona podstawowe zabezpieczenia. W takiej sytuacji jednak, zrezygnuj z dokonywania bankowych operacji.
Jeśli niestety padłeś już ofiarą cyberprzestępstwa, zgłoś zdarzenie policji.
Cyberprzestępstwo to wszelkiego rodzaju nielegalnie wykonane działania przy wykorzystaniu między innymi komputera czy sieci komputerowej. Do przestępstw w sieci można zaliczyć kradzież danych, wizerunku, haseł, numerów dowodu, pesel, włamanie się na czyjeś konto. Aby walczyć z cyberprzestępczością, należy zadbać o silne hasła, nie udostępniać swoich nazw, danych, korzystać z programów antywirusowych i zapory sieciowej, nie klikać w podejrzane linki.