fbpx
Zalany laptop ‒ co dalej? 

Zalany laptop ‒ co dalej? 

Lista

W dzisiejszych czasach wielu z nas nie rozstaje się z laptopem ‒ komputer jest nie tylko narzędziem rozrywki, ale też pracy. Często podczas wykonywania różnego typu czynności na komputerze, pijemy kawę, herbatę, wodę czy sok. Niestety, wystarczy chwila nieuwagi i nasz napój może wylać się na laptopa.

Co robić w takiej sytuacji, by zminimalizować straty? Poniżej kilka wskazówek. Zachęcamy do lektury!

Zalany komputer ‒ co zrobić?

Wystarczy chwila nieuwagi, aby wylać na komputer wodę czy kawę. W takiej sytuacji wielu wpada w panikę i nerwowo wyciera zalaną klawiaturę ręcznikiem, co jest bardzo złym rozwiązaniem. Jak powinniśmy zachować się, by zminimalizować straty?

  1. Odwracamy komputer ‒ szybko odchylamy monitor maksymalnie do tyłu i odwracamy komputer klawiaturą do dołu.
  2. Wyłączenie zasilania ‒ odcinamy komputer od zasilania, jeśli urządzenie ładuje się, szybko odłączmy ładowarkę.
  3. Wyłączenie komputera ‒ krok kolejny to wyłączenie komputera. Należy zrobić to szybko, naciskając przycisk włącznika.
  4. Wyjęcie baterii ‒ jeśli mamy taką możliwość, wyjmujemy baterię. Jeśli bateria jest wbudowana, przeprowadzamy reset. Przycisk resetu to bardzo mały, najczęściej znajdujący się na spodzie lub z boku laptopa otwór – należy włożyć do niego spinacz bądź szpilkę i przez chwilę potrzymać. To bardzo ważne, ponieważ laptop, w którym znajduje się bateria, nadal jest zasilany.
  5. Ustawienie laptopa ‒ następnie należy w prawidłowy sposób ustawić komputer ‒ najlepiej aby był otwarty pod kątem 90 lub 180 stopni i był skierowany klawiaturą do dołu – wtedy z laptopa będzie mogła wypłynąć woda.
  6. Nie włączamy komputera – zostawiamy komputer minimum na 48 godzin, choć warto odczekać nieco dłużej.
  7. Dla pewności dobrze udać się z urządzaniem do serwisu, fachowcy skontrolują stan laptopa i wykonają niezbędne czynności.

Bardzo częstym błędem jest suszenie laptopa suszarką ‒ jest to stanowczo odradzane. Gorący strumień powietrza popchnie wodę w głąb komputera, co sprawi, że dostanie się ona do podzespołów i do płyty głównej, a to doprowadzi do zwarcia.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Istotne jest także, jaki napój wylaliśmy na laptopa. Woda jest najmniej groźna. Sprawa komplikuje się w przypadku soków, napojów gazowanych czy napojów alkoholowych, ponieważ zawierają one kwas askorbinowy, kwas cytrynowy, sole mineralne i inne składniki, które mogą wniknąć do wnętrza komputera, osadzić się na różnego typu elementach i spowodować spore szkody, na przykład w postaci korozji.

Podsumowanie

Wielu osobom zdarzyło się zalać komputer. W takiej sytuacji bardzo ważne jest szybkie działanie. Komputer należy wyłączyć, odwrócić klawiaturą do dołu, odłączyć go od ładowarki i wyjąć baterię. Stanowczo odradza się wycierania klawiatury ręcznikiem  czy też suszenia jej suszarką ‒ takie działania tylko zaszkodzą urządzaniu.

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Email: oferty@kumanet.pl

Tel: 717-330-755