fbpx
Jak odzyskać usunięte dane z kosza?

Jak odzyskać usunięte dane z kosza?

Lista

Praktycznie każdemu użytkownikowi komputera przynajmniej raz w życiu zdarzyło się przez przypadek usunąć ważny plik z dysku. I choć przywracanie danych z kosza jest łatwe, gdyż wystarczy wykonać kilka kliknięć, co zrobić w przypadku, gdy plik został trwałe usunięty z dysku? Czy istnieje możliwość odzyskania tego typu danych? Zachęcamy do lektury.

Przywracanie plików z kosza

Najpopularniejsze systemy operacyjne, w tym np. Windows, przenoszą usunięte pliki do kosza. Wystarczy więc odszukać na pulpicie ikonkę “kosz”, otworzyć ją i wykonać operację “przywróć”. Usunięty plik wróci na swoje miejsce, czyli do folderu, w którym znajdował się tuż przed wyrzuceniem.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy kosz został opróżniony i usunięty plik nie znajduje się już w żadnym z folderów? Nic straconego. To, że plik nie jest widoczny w folderach, nie oznacza, że nie można go odzyskać. W jaki sposób to zrobić?

Zapisywanie danych na dysku – gdzie trzymać ważne pliki?

Dzięki rozwojowi technologii możemy korzystać z nowoczesnych dysków SSD. Sporo komputerów, szczególnie starszej generacji, nadal jednak jest wyposażonych w dysk HDD. W jaki sposób dane zapisywane są na obu nośnikach? Gdzie warto trzymać pliki?

Dysk HDD składa się z tak zwanych trzech talerzy pokrytych warstwą nośnika magnetycznego, a przestrzeń pomiędzy nimi podzielona jest na sektory, w których trzymane są dane. W chwili usunięcia pliku dysk zaznacza to pole jako miejsce do przyszłego zapisu. Oznacza to, że nadpisuje wcześniej skasowane dane i nie tworzy nowego, pustego sektora.

W przypadku dysków SSD sytuacja wygląda nieco inaczej. Komórki pamięci wykonane są z materiałów półprzewodnikowych i w inny sposób zapisywane są w nich dane. Aby dysk SSD mógł dokonać zapisu, musi mieć w swojej pamięci puste miejsce. W momencie usunięcia pliku dysk automatycznie nadpisuje go informacją o pustym miejscu.

Oznacza to, że dużo łatwiej jest odzyskać dane z dysku HDD. Warto zatem wykorzystać go jako magazyn ważnych plików.

Jak odzyskać utracone dane?

W sytuacji trwałej utraty danych należy przede wszystkim zaprzestać dalszego używania dysku, ponieważ, m.in. przenoszenie plików, może doprowadzić do pogłębienia problemu. Kolejnym krokiem powinno być wypięcie dysku z komputera i skontaktowanie się ze specjalistami.

Istnieją oczywiście też metody, które pozwalają na samodzielne odzyskanie trwale utraconych danych. Można między innymi skorzystać z wielu programów dostępnych w internecie, które poprzez skanowanie dysku szukają skasowanych plików. Warto jednak pamiętać, że ściągając je na swój komputer, możesz uszkodzić kolejne dane lub zawirusować urządzenie.

Chcąc odzyskać pliki, które trwale zostały usunięte z dysku, np. wskutek operacji opróżnienia systemowego “kosza”, warto natychmiast zaprzestać dalszego użytkowania dysku, wypiąć go z komputera i skontaktować się ze specjalistami-informatykami. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że dane zostaną odzyskane. Wszelkie próby samodzielnego przywracania plików mogą pogłębić problem i doprowadzić do zawirusowania urządzenia.

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Email: oferty@kumanet.pl

Tel: 717-330-755