fbpx
Na czym polega usługa Active Directory?

Na czym polega usługa Active Directory?

Lista

Rozwój technologii pozwala nam na korzystanie z nowoczesnych urządzeń, a także programów, które znacznie przyspieszają i zabezpieczają pracę. Jedną z ciekawszych technologii jest Active Directory (AD), czyli technologia firmy Microsoft, która pozwala łączyć różne obiekty sieciowe, na przykład komputery, serwery, drukarki w jeden system. Na czym dokładnie polega ta usługa? Jakie są jej zalety? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Active Directory

Jest to usługa, która umożliwia administratorom sieci tworzenie i zarządzanie domeną, użytkownikami czy też obiektami w sieci. To w niej przechowywane są informacje o między innymi użytkownikach oraz komputerach PC. Aby wdrożyć Active Directory, potrzebny jest serwer, dzięki niemu możliwe jest uwierzytelnianie użytkowników oraz różnych urządzeń w danej sieci. Co więcej, serwer może również magazynować informacje zawarte w bazach danych. Gdy użytkownik będzie chciał wykorzystać jakikolwiek obiekt, na przykład drukarkę w sieci, nastąpi połączenie się z kontrolerem domeny, który może zezwolić na tę operację lub też nie.

Co ciekawe, Active Directory umożliwia także organizowanie dużej liczby użytkowników w grupy i podgrupy, czyli jednostki organizacyjne, co znacznie ułatwia korzystanie z tej infrastruktury. Nowy użytkownik przypisany do danej grupy automatycznie otrzymuje jej ustawienia, dzięki czemu tworzenie nowego konta jest szybkie i łatwe. Wystarczy zmodyfikować ustawienia w bazie danych na jednym komputerze, a zmiany te zostaną zastosowane we wszystkich komputerach należących do danej grupy.

Warto także wspomnieć, że w przypadku Active Directory można także nałożyć konkretne ograniczenia na użytkownika, np. uniemożliwić mu instalację jakichś narzędzi czy programów.

Active Directory – zalety

Wykorzystanie akcji usługi Active Directory zwiększa ochronę między innymi sieci firmowej. Wszystkie dane, np. o użytkownikach przechowywane są w kontrolach dostępu. Do ich uwierzytelnienia wykorzystuje się nowoczesny protokół Kerberosa.

Co więcej, wdrożenie Active Directory umożliwia także wygodne udostępnianie plików. Technologia rozproszonego systemu plików jest prosta do wdrożenia, gdyż znajdują się one w kilku serwerach, jednak tak naprawdę zlokalizowane są w jednym miejscu.

Usługa Active Directory jest niezwykłym ułatwieniem pracy, ponieważ umożliwia zorganizowanie całego sprzętu w jednym systemie. Warto od razu też podkreślić, że AD obsługuje nie tylko produkty marki Microsoft, ale też rozwiązania innych przedsiębiorstw na przykład Telefonii IP oraz 1C.

Nowoczesna usługa Active Directory znacznie ułatwia wykonywanie codziennych zadań. Szczególnie przydaje się w mniejszych i większych przedsiębiorstwach, w których praca polega przede wszystkim na wykonywaniu określonych zadań przy komputerze. Active Directory pozwala łączyć różne obiekty sieciowe, czyli serwery drukarki, komputery w jeden system i wygodnie zarządzać nimi, wykorzystując jeden panel komputera. Dzięki Active Directory można zwiększyć również bezpieczeństwo w swojej firmie. Wszystkie dane przechowywane są w kontrolach dostępu.

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Email: oferty@kumanet.pl

Tel: 717-330-755