fbpx
Jak zabezpieczyć komputer dziecka?

Jak zabezpieczyć komputer dziecka?

Lista

Obecnie praktycznie każde dziecko w wieku szkolnym potrafi bardzo dobrze obsługiwać komputer. W dużym stopniu przyczyniła się do tego nauka zdalna. Niestety, najmłodsi często padają również ofiarami cybernetycznych przestępstw, dlatego należy odpowiednio zabezpieczyć komputer przed takimi atakami. W jaki sposób to zrobić?

Osobne konto użytkownika

Podstawową zasadą, jaką należy wdrożyć, jest utworzenie dziecku oddzielnego konta użytkownika bez uprawnień administratora. Dzięki temu pociecha nie będzie mogła samodzielnie zainstalować nowego oprogramowania, także tego złośliwego oraz nie otrzyma dostępu do całego komputera.

Ponadto, warto ograniczyć również dziecku swobodę poruszania się po internecie. Dobrze jest zainstalować program, który blokuje dostęp do stron nieodpowiednich dla osób poniżej 18-stu lat. Należy też zdecydować się na zablokowanie innych stron, które mogłyby rozpraszać uwagę dziecka lub zawierają treści nieodpowiednie do osób w jego wieku.

Ochrona przed wirusami

Warto również zabezpieczyć komputer dziecka przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Pierwszą zaporą jest oczywiście firewall. Jego zadaniem jest blokowanie transmisji, które pochodzą z konkretnych adresów IP oraz blokowanie portów dla ruchu zewnętrznego. Drugim, ważnym programem jest antywirus. W tym wypadku warto zdecydować się na wersję płatną, ponieważ otrzymuje się dostęp do wielu rozszerzeń i bieżących aktualizacji, które zapewniają lepszą ochronę komputera.

Zabezpieczenie przed cyberprzestępstwem

Dziecko może paść także ofiarą phishingu, czyli internetowych przestępców, którzy mogą chcieć wyciągnąć od niego hasła lub dane. W tym wypadku należy przede wszystkim edukować dziecko tak, aby nie podawało osobom nieznajomym z internetu swojego adresu, imienia, nazwiska czy danych do logowania. W tym wypadku liczy się przede wszystkim edukacja.

Aby zabezpieczyć komputer dziecka, należy założyć mu osobne konto użytkownika, a także zablokować mu dostęp do stron z treściami, które są nieodpowiednie dla jego wieku. Ponadto, warto również przestrzegać dziecko przed udostępnianiem danych w internecie, a także haseł.

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Email: oferty@kumanet.pl

Tel: 717-330-755