fbpx
Co to jest phishing?

Co to jest phishing?

Lista

Phishing – po polsku to, tłumacząc najprościej, wyłudzanie informacji. W czasach otaczającej nas ze wszech stron technologii, cyberprzestępcy mają prawdziwy raj. W poniższym artykule spróbujemy rozszerzyć Twoją wiedzę na temat tego, czym jest phishing, jakie niesie za sobą zagrożenia i, co najważniejsze, podpowiemy Ci, jak się przed nim chronić.

Phishing – definicja i przykłady

Przestępcy działający w internecie stosują różne metody, by wykraść nasze poufne dane. Jedną z nich jest phishing, czyli kradzież danych takich jak numery kart kredytowych, hasła do kont mailowych czy bankowych albo numer PESEL. Nie bez powodu nazwa tego sposobu brzmi podobnie do słowa fishing, oznaczającego łowienie ryb. W tym przypadku też mamy do czynienia z łowieniem, lecz ofiarą padają ludzie. Podszywając się pod znane firmy, instytucje państwowe, banki oraz portale aukcyjne, hakerzy pozyskują od prywatnych osób dostęp do ich wrażliwych danych. Nieostrożny internauta w zasadzie sam podaje oszustowi ważne informacje.

Jak w praktyce wygląda phishing? Przykłady można wymieniać bez końca. Sprawca, jako nadawcę wskazując znany portal aukcyjny, przesyła do potwierdzenia prośbę o przyznanie kredytu. Użytkownik podaje swoje dane, godząc się tym samym na spłatę rat za zakupy zrobione przez oszusta. Możemy także otrzymać smsa z informacją o nieopłaconym mandacie. W treści pojawia się link odsyłający do strony płatności. Cyberprzestępcy atakują różnymi drogami. Phishing attack może nas spotkać przez email, wiadomość na portalu społecznościowym czy w smsie.

Spear phishing – co to jest?

Specyficznym typem phishingu jest spear phishing, który polega na wysyłaniu wiadomości o spersonalizowanym charakterze. Oszust podszywa się pod kogoś z naszych znajomych lub używa osobistych informacji, sugerujących, że jest przedstawicielem zaufanej instytucji. Uspokojeni znajomością nadawcy, bez zastanowienia podajemy hakerowi swoje dane.

Jak chronić się przed phishingiem?

Aby uchronić się przed phishingiem, poruszając się po internecie, należy zachować szczególną ostrożność. Zawsze powinniśmy sprawdzać nadawcę wiadomości oraz uważać na maile z prośbą o zmianę loginu czy hasła. Szczególnie ważne jest też, by nigdy nie klikać w podane w wiadomości linki. W razie wątpliwości można skontaktować się z przedstawicielem danej instytucji, aby upewnić się czy otrzymana wiadomość rzeczywiście pochodzi z tego miejsca. Zdecydowanie lepiej poświęcić chwilę na sprawdzenie poprawności danych nadawcy, niż dać oszustowi dostęp do naszych poufnych danych lub stracić życiowe oszczędności.

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Email: oferty@kumanet.pl

Tel: 717-330-755