fbpx
Sieci komputerowe w firmie – co i jak?

Sieci komputerowe w firmie – co i jak?

Lista

Mało która firma funkcjonuje w obecnych czasach bez sieci komputerowych. Wszystko to co widzimy na co dzień w miejscu pracy np. komputery, drukarki, telefony funkcjonują właśnie dzięki sieciom komputerowym. Jednak do poprawnego funkcjonowania jest jeszcze potrzebna odpowiednia i sprawna konfiguracja sieci co dla informatycznego laika może stanowić nie lada wyzwanie.

Samodzielna konfiguracja czy powołanie specjalisty?

Konfiguracja sieci komputerowej musi być poprzedzona przygotowaniem projektu dostosowanego do potrzeb firmy, dlatego też jeśli pojęcia takie jak: rodzaje sieci, topologia sieci komputerowych, media transmisyjne są Ci obce lepiej zdecydowanie powierzyć to zadanie specjalistom z tej dziedziny i skorzystać z outsourcingu informatycznego.

Rodzaje sieci komputerowych a zasięg

Pewnie każdy chociaż raz słyszał o sieciach LAN, MAN oraz WAN. To nic innego jak podział sieci ze względu na obszar i jego wielkość.

Ta, z którą najczęściej mamy do czynienia to sieć lokalna obejmująca mniejszy obszar taki jak firma, szkoła, dom, czyli sieć LAN (Local Area Network).
Większe obszary obejmuje natomiast sieć MAN (Metropolitan Area Network) obejmująca obszar miasta lub aglomeracji, a także sieć WAN (Wide Area Network) łącząca sieci MAN i LAN na wszystkich kontynentach. Sieć WAN to właśnie nic innego jak nasz popularnie nazywany Internet.

Topologia sieci – czyli schemat połączenia urządzeń

O tym w jakim modelu połączone są ze sobą urządzenia w sieci decyduje właśnie topologia sieci komputerowej.

W topologii fizycznej możemy wyróżnić takie jak:

  • topologia magistrali – czyli podłączenie urządzeń pod jedno wspólne medium transmisyjne. Była często stosowanym modelem sieci lokalnych, jednak z racji niskiej przepustowości i podatności na częste awarie odeszła w niepamięć
  • topologia pierścienia – urządzenia w tym modelu jak nazwa wskazuje połączone są w okręgu. Każde urządzenie podłączone jest z dwoma sąsiadującymi i w ten sposób tworzą krąg zwany pierścieniem. Jednak awaria jednego z komputerów powoduje zaprzestanie działanie całej sieci, dlatego również nie jest zbyt skuteczna
  • topologia gwiazdy – najczęściej stosowaną obecnie topologią w sieciach lokalnych jest właśnie ta, gdyż w modelu tym każde z urządzeń podłączone jest oddzielnie do jednego wspólnego przełącznik, czyli switcha. Jest ona odporna na awarie i prosta w zarządzaniu.

Istnieje jeszcze wiele pojęć związanych z sieciami komputerowymi, których znajomość jest niezbędna podczas konfiguracji, zdecydowanie zalecamy jednak skorzystać z wiedzy specjalistów i powierzyć to zadanie naszym ekspertom. Dla Państwa zaprojektujemy sieć komputerową dogodną dla firmy, a także skonfigurujemy wszystkie urządzenia sieciowe. Zapraszamy do skorzystania z oferty!

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Email: oferty@kumanet.pl

Tel: 717-330-755