fbpx
Bezpieczeństwo w sieci: Jak chronić dane firmowe?

Bezpieczeństwo w sieci: Jak chronić dane firmowe?

Lista

Kradzież wrażliwych danych w firmie może doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji dla przedsiębiorstwa, w tym utraty stabilności finansowej i zaufania klientów. Każdy przedsiębiorca działający w sieci powinien zadbać o cyberbezpieczeństwo, którego celem jest ochrona firmowych systemów, sieci komputerowych i danych przed nieuprawnionym wykorzystaniem, w tym cyberatakiem. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym metodom stosowanym przez hakerów, a także podpowiemy, jak zminimalizować ryzyko kradzieży poufnych danych.

Jakie są główne zagrożenia w sieci?

Cyberprzestępcy używają różnych narzędzi i technologii, aby osiągnąć swój cel. Warto poznać najczęściej stosowane techniki, aby wiedzieć, jak się chronić i na co zwracać szczególną uwagę podczas codziennej pracy z firmowymi danymi.

Phishing — podszywanie się pod inną osobę lub firmę w celu wyłudzenia cennych danych.

Ataki DoS i DDoS – prowadzą do zablokowania systemu komputerowego lub sieci poprzez wykorzystanie błędów w firmowych zabezpieczeniach.

Złośliwe oprogramowania typu ransomware (zablokowanie dostępu do systemów firmy w celu wymuszenia okupu) i malware (przejęcie, uszkodzenie lub szpiegowanie systemów komputerowych i sieci).

SPAM — wiadomości przesyłane na firmowego e-maila mogą zawierać szkodliwe wirusy i oprogramowania szpiegujące.

Jak chronić dane firmowe przed zagrożeniami w sieci?

1. Polityka bezpieczeństwa danych

W przedsiębiorstwie powinna być przygotowana szczegółowa procedura, stosowana przez wszystkich pracowników dotycząca właściwego zapisywania, przechowywania, udostępniania i usuwania firmowych danych. W takim dokumencie należy również uwzględnić sposób zarządzania wrażliwymi danymi.

2. Stosowanie silnych haseł i dwuetapowej autoryzacji

Dane dostępowe muszą być trudne do odgadnięcia oraz odpowiednio zaszyfrowane. W żadnym wypadku nie należy używać tego samego hasła do kilku kont. Dodatkowo w miejscach, w których jest taka możliwość, warto zastosować autoryzację dwuskładnikową (2FA), która zapewni ochronę przed nieupoważnionym dostępem do firmowego systemu.

3. Szkolenia pracowników z cyberbezpieczeństwa

Pracownikom należy regularnie przypominać o zasadach bezpieczeństwa w sieci. Podczas takich szkoleń czy rozmów warto podać przykładowe metody stosowane przez cyberprzestępców. Należy przede wszystkim wyczulić pracowników, aby nie klikali w podejrzane linki i weryfikowali adresy stron pod kątem protokołu HTTPS. Ponadto osoby pracujące zdalnie lub przebywające na delegacji powinny korzystać z wirtualnej sieci prywatnej VPN, która szyfruje połączenia internetowe.

4. Przeprowadzanie regularnych aktualizacji zabezpieczeń

Wykorzystywane na co dzień systemy operacyjne i oprogramowania antywirusowe muszą być regularnie aktualizowane. Konieczne jest również skanowanie systemu w celu wykrycia złośliwego oprogramowania. Ponadto warto co jakiś czas wykonać szczegółowy audyt, który sprawdzi poprawność działania stosowanych zabezpieczeń sieci z wykazaniem ewentualnych problemów i zagrożeń.

5. Tworzenie kopii zapasowych

Obowiązkowo w przedsiębiorstwie należy wykonywać regularne kopie zapasowe danych. Takie działanie zapewnia dostęp do poufnych i ważnych informacji zarówno w przypadku ataku cyberprzestępców, jak i przy awariach systemu. Kopia zapasowa również powinna być odpowiednio zabezpieczona. Najlepiej, aby dane znajdowały się na zewnętrznych serwerach lub w chmurze.

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Email: oferty@kumanet.pl

Tel: 717-330-755