Chmura obliczeniowa dla biznesu – jakie korzyści przynosi?
Lista Poprzedni NastępnyChmura obliczeniowa zrewolucjonizowała sposób, w jaki przechowujemy i przetwarzamy dane. Takie rozwiązanie jest elastyczne, skalowalne i dostępne dla użytkowników przez 24/7. Coraz większa liczba przedsiębiorców dostrzega możliwości, jakie daje chmura obliczeniowa. Mowa głównie o zwiększeniu dostępności do innowacyjnych rozwiązań, optymalizacji kosztów i poprawie bezpieczeństwa danych. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym korzyściom z zastosowania chmury obliczeniowej w biznesie.
Co to jest chmura obliczeniowa i jakie ma zastosowanie w przedsiębiorstwie?
Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) jest nowoczesnym modelem dostarczania w sposób zdalny określonych zasobów IT, w tym serwerów, mocy procesorów, oprogramowania i aplikacji, a także sporej przestrzeni dyskowej. To usługa outsourcingu, dzięki której klient przechowuje wszystkie firmowe pliki, dane i aplikacje na zewnętrznych, odpowiednio zabezpieczonych serwerach utrzymywanych przez wybranego usługodawcę. Przedsiębiorca nie musi inwestować we własną infrastrukturę IT, której utrzymanie jest dosyć kosztowne i czasochłonne. Wyróżnia się chmurę publiczną, prywatną oraz hybrydową, będącą połączeniem cech chmury publicznej i prywatnej. Przykłady zastosowania chmury obliczeniowej:
- przechowywanie/backup danych na zdalnych serwerach,
- hosting stron i sklepów internetowych,
- dostarczanie aplikacji i usług internetowych,
- tworzenie, testowanie i wdrażanie różnego rodzaju aplikacji,
- streaming audio i wideo,
- analiza danych i przeprowadzanie symulacji, dzięki wykorzystaniu mocy obliczeniowej chmury.
Korzyści z chmury obliczeniowej dla biznesu
Skalowalność i elastyczność
Skalowalność to największa zaleta chmury obliczeniowej. Przedsiębiorca może w łatwy sposób dostosowywać zasoby IT dostarczane przez zewnętrznego usługodawcę z uwzględnieniem aktualnych potrzeb biznesowych. Ustalony zakres można w elastyczny sposób zmniejszać lub rozszerzać, dopasowując usługę do bieżącej sytuacji przedsiębiorstwa — finansowej i rozwojowej.
Oszczędność kosztów
Chmura obliczeniowa może zapewnić spore oszczędności firmie. Przedsiębiorca nie musi bowiem zatrudniać specjalistów IT oraz ponosić wysokich kosztów związanych z zakupem i utrzymaniem własnych serwerów, oprogramowania i sprzętów komputerowych. Firma płaci stałą miesięczną lub roczną kwotę za usługę korzystania z określonych zasobów IT.
Bezpieczeństwo danych
Przedsiębiorcy prowadzący biznes w internecie muszą zmagać się z różnymi zagrożeniami, takimi jak m.in. ataki hakerskie, wyłudzanie danych czy złośliwe oprogramowanie. Dostawca chmury obliczeniowej zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych (zgodny z obowiązującymi przepisami), stosując zaawansowane systemy zabezpieczeń (m.in. szyfrowania, firewalle).
Dostępność i mobilność
Użytkownicy zyskują możliwość korzystania z przetwarzanych danych w sposób zdalny z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy dostęp do sieci internetowej. To doskonałe rozwiązanie szczególnie w przypadku firm działających globalnie i zatrudniających specjalistów pracujących zdalnie lub mobilnie.
Podsumowanie
Chmura obliczeniowa w znacznym stopniu usprawnia prowadzenie własnej firmy. Przedsiębiorca, dzięki takiemu rozwiązaniu jest w stanie dostosować zasoby IT do aktualnych potrzeb biznesowych, dbając równocześnie o bezpieczeństwo przetwarzanych i gromadzonych informacji. Chmura obliczeniowa zapewnia również zdalny dostęp do firmowych danych i użytkowanych na co dzień aplikacji, co z kolei wpływa na efektywność pracy całego zespołu. Inwestycja w chmurę obliczeniową to krok w kierunku innowacyjności i zyskania przewagi konkurencyjnej.