fbpx
Czym są kamery IP? – monitoring domowy

Czym są kamery IP? – monitoring domowy

Lista

Monitoring to dzisiaj już prawdziwy standard, który dzięki obniżeniu się cen sprzętu monitorującego, stał się dostępny nie tylko dla firm, ale także dla klientów prywatnych chcących w skuteczny sposób zabezpieczyć swoje mieszkania bądź domy. Dzisiaj naprawdę nie trzeba już inwestować w drogie technologie czy opłacać kosztownych abonamentów dla firm ochroniarskich, które obejmą swoją opieką nasze budynku.

Rozwiązaniem o wiele tańszym, a naprawdę skutecznym, są bowiem kamery IP, które przesyłają rejestrowany obraz drogą sieciową, wykorzystując na przykład zwykły kabel Ethernet. Dzisiaj sprawdzimy, czym charakteryzuje się taki sprzęt i dlaczego tak dobrze nadaje się on do zabezpieczania prywatnych budynków.

Kamery IP – funkcje

Pod kątem swojej podstawowej funkcjonalności sprzęt ten w niczym nie ustępuje standardowym kamerom przemysłowym. W zależności oczywiście od rodzaju urządzenia, kamera może nagrywać obraz w różnych rozdzielczościach czy rejestrować dźwięk ze swojego otoczenia. Lepszej klasy urządzenia świetnie radzą sobie nie tylko w dzień, ale także w warunkach nocnych.

Różnice zaczynają się dopiero w obszarze tego, jak urządzenie przesyła rejestrowany obraz. W przypadku kamer IP są to po prostu pakiety sieciowe, które mogą być wysyłane nie tylko kablem ethernetowym, ale także siecią bezprzewodową WiFi, w zależności od tego, jakie urządzenie kupimy. Tym samym rodzi się ogromna funkcjonalność tego sprzętu. Mamy podgląd na obraz z każdego komputera czy urządzenia mobilnego (w tym telefonu) oraz możemy zapisywać materiały filmowe na różne nośniki podłączone do sieci.

Kamera IP – zewnętrzna czy wewnętrzna?

Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że wybierając sprzęt do domowego monitoringu, zwracamy uwagę nie tylko na jakość rejestrowanego obrazu i na funkcjonalność, ale także na sposób jego użytkowania. Na rynku znajdziemy bowiem kamery zewnętrzne oraz wewnętrzne. Jeśli planujemy montaż kamery na świeżym powietrzu czy w miejscu, gdzie jest duża wilgotność, musimy wyposażyć się w urządzenie zewnętrzne. Do monitorowania wnętrza budynku spokojnie wystarczą kamerki wewnętrzne.

Zalety kamer IP

Jakie korzyści płyną z montażu takich właśnie kamer w prywatnym domu czy mieszkaniu? Oto tylko kilka z tych, które naszym zdaniem są najważniejsze.

Niski koszt inwestycji

Sprzęt tego typu można dzisiaj dostać za naprawdę niewielkie pieniądze. Do tego odchodzi nam konieczność zakładania nowej sieci przewodowej do przesyłania obrazu. Co więcej, do obsługi wystarczy zwykły komputer, który na pewno i tak większość z nas ma w domu.

Podgląd obrazu z kamery IP w każdy miejscu

Nowoczesne kamery IP, które podłączymy do sieci mającej wyjście na zewnątrz, a więc do Internetu, pozwalają nam podglądać rejestrowany obraz praktycznie na całej planecie, poprzez komputer lub urządzenie mobilne.

Prostota obsługi

Nie da się ukryć, że obsługa systemu monitoringu stworzonego z wykorzystaniem kamer IP jest bajecznie prosta. Większych problemów nie powinniśmy mieć również z konfiguracją systemu po jego montażu.

Brak dodatkowych instalacji

Kamerę IP wystarczy podłączyć do kabla ethernetowego i spokojnie można wpiąć się do już istniejącej sieci domowej, dzięki czemu koszt instalacji jest praktycznie zerowy.

Jak prawidłowo zaplanować monitoring domu?

Decydując się na montaż tego rodzaju systemu we własnym domu, warto przed zakupem rozważyć kilka elementów, które ułatwiają nam podjęcie słusznej decyzji. Sprzęt należy bowiem dopasować do potrzeb, pamiętając o takich rzeczach, jak:

  • jakość obrazu – jeśli zależy nam na dobrej szczegółowości nagrania, należy wybierać kamery rejestrujące obraz w dużej rozdzielczości,
  • zapis rejestrowanego obrazu – do ewentualnego zapisu wideo będą potrzebne nośniki pamięci. Jeśli nagrywamy w wysokiej rozdzielczości, będziemy musieli zaopatrzyć się w pojemne dyski,
  • zewnętrzna lub wewnętrzna kamera – inne urządzenie kupujemy do montażu we wnętrzach, a inne na zewnątrz,
  • infrastruktura sieciowa – musimy się upewnić, że wykorzystywana w domu infrastruktura sieciowa pozwoli na swobodne podłączenie dodatkowych urządzeń, kamer IP. Jeśli nie, może być konieczna rozbudowa istniejącego już systemu.

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Email: oferty@kumanet.pl

Tel: 717-330-755