fbpx
Popularne systemy operacyjne

Popularne systemy operacyjne

Lista

Systemy operacyjne to nic innego jak środowisko na naszym sprzęcie służące do sterowania oprogramowaniem i innymi zasobami sprzętu. Umożliwia sprawną komunikację pomiędzy sprzętem, a użytkownikiem. Na większości komputerach rządzi system Windows, a w przypadku urządzeń mobilnych króluje Android.

 

Windows – ogólna nazwa dla grupy popularnych systemów operacyjnych produkowanych przez firmę Microsoft. Początki sięgają jeszcze lat 90 wraz z Windowsem 1.0 i 2.0, które były nakładkami na system MS DOs i w niczym nie przypominały jeszcze wtedy znanych nam systemów. Swoją popularność i rozpoznawalność system zyskał dopiero w latach 90 wraz z  wersjami Windows 95 i Windows 98. Obecnie najnowszą wersją jest Windows 10.

Linux – jest to system z rodziny UNIX. Pierwsza wersja system Linux ukazała się w roku 1991 i od  tego czasu z roku na roku zyskuje swoich sympatyków np. wśród programistów. Licencja GPL systemu gwarantuje powszechne prawo do bezpłatnego użytkowania go. Jest dużą konkurencją dla Windowsa, zwłaszcza w softwarehouse’ach, jednak jest bardziej złożony i wymaga wiedzy na temat konfiguracji tego środowiska.

Mac OS – system operacyjny twórców Apple dedykowany dla urządzeń stacjonarnych i laptopów Mac. Pierwsze jego wydanie ukazało się nieco ponad 10 lat temu, w 2007 roku. Jest to jeden z najnowszych systemów operacyjnych, jednak sprzętowo nie obsługuje nic poza sprzętem firmy macierzystej.

Android – system operacyjny obsługujący większość urządzeń mobilnych. Oficjalnie wydany został w 2008, lecz popularność zyskał tak naprawdę dopiero kilka lat temu. Aktualną i najnowszą wersją tego systemu jest Android 10. System ma za sobą bardzo dużą społeczność przede wszystkich deweloperów zajmujących się programowaniem aplikacji dedykowanym Androidowi.

iOS – system operacyjny firmy Apple dla ich urządzeń mobilnych czyli iPhone, iPad, iPod. Aktualną i najnowszą wersją jest iOS 13.3.

Jaki system operacyjny wybrać?

 

Wybór systemu operacyjnego zależy przede wszystkim od specyfiki prac i łatwości ich wykonywania, ale także od preferencji użytkownika. Zdecydowanie częściej wybierany przy pracach programistycznych jest system Linux, przez grafików Mac OS, a w zaciszu domowym Windows.

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Email: oferty@kumanet.pl

Tel: 717-330-755