fbpx
Jaki komputer stacjonarny kupić w 2020 roku?

Jaki komputer stacjonarny kupić w 2020 roku?

Lista

Wybór komputera stacjonarnego, który będzie dostosowany do naszych potrzeb wcale nie jest taki prosty. Informacje na temat różnego typu parametrów dla większości nie są zrozumiałe, co skutkuje kupnem sprzętu na podstawie tego, co nam się wydaje. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek.

Zachęcamy do lektury!

 

Przeznaczenie komputera

 

Warto zacząć od zdefiniowania własnych potrzeb, tego czy szukamy komputera do pracy, nauki, czy też do gier i rozrywki. Ta tej podstawie określić można rodzaj programów, jakie nasz komputer będzie obsługiwał, a co za tym idzie, jego parametrów.

  • Komputer domowy ‒ w przypadku stacjonarnego komputera domowego, na którym będziemy wykonywać podstawowe czynności, takie jak zakupy w sieci, oglądanie filmów, czytanie e-booków nie są potrzebne wielordzeniowe procesory, sprawdzą się natomiast modele dwurdzeniowe o niskim współczynniku TDP.
  • Komputer do gier ‒ jeśli chodzi o komputery do gier, to tutaj niezmiernie ważna jest wydajność, zalecane są co najmniej układy czterordzeniowe i czterowątkowe oraz modele 2666 MHz lub szybsze, niezwykle istotnym parametrem będzie tu także karta graficzna.
  • Komputer do pracy ‒ komputery biurowe zazwyczaj obsługują różnego typu edytory tekstu a także przeglądarkę internetową, ale już sprzęt przeznaczony do pracy grafika będzie musiał poradzić sobie z różnego typu specjalistycznymi oprogramowaniami, dlatego musi mieć lepsze parametry.

 

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze komputera?

 

Warto tutaj wspomnieć o tym, jakie elementy możemy wyróżnić w konstrukcji komputera i za co są one odpowiedzialne. Poniżej podstawowe informacje:

Procesor ‒ procesor, centralna jednostka obliczeniowa to serce komputera. Procesor pobiera dane, interpretuje je i odpowiada za realizację wszystkich przeprowadzanych za pomocą sprzętu procesów. Wyróżniamy takie procesory, jak:

  •  Intel Core i9 ‒ profesjonalne, drogie procesory, zalecane w przypadku osób zawodowo zajmujących się grafiką, filmem, informatyków czy graczy.
  • Intel Core i7 ‒ bardzo wydajny procesor, zalecany głównie dla profesjonalistów.
  • Intel Core i5 ‒ procesory standardowe, o uniwersalnym zastosowaniu.
  • Intel Core i3 ‒ nieco tańsze procesory, które sprawdzą się podczas wykonywania standardowych prac biurowych.
  • Intel Pentium i Intel Celeron ‒ to niedrogie procesory o najniższej wydajności, umożliwiające wykonanie podstawowych działań.

Karta graficzna ‒ karta graficzna to podzespół, który odpowiada za generowanie i wyświetla obrazu, karta wpływa na szybkość pracy komputera, działanie gier oraz różnego typu programów, na przykład tych przeznaczonych do tworzenia grafiki.

Pamięć RAM ‒ pamięć ram, nazywana również pamięcią tymczasową, również wpływa na wydajność naszego komputera i, mówiąc w dużym skrócie, służy do przechowywania aktualnie przeprowadzanych operacji ‒ pamięć działa tylko wtedy, gdy nasz komputer jest włączony. Aby możliwe było sprawne wykonywanie kilku operacji na raz, pojemność ram-u musi być największa. Wyróżniamy różne generacje pamięci ram, a zapotrzebowanie na taką pamięć uzależnione jest od naszych indywidualnych potrzeb, rodzaju i liczby wykorzystywanych przez nas programów, minimalny próg to 4 GB.

Dyski twarde ‒ to właśnie dysk twardy, pamięć masowa, przechowuje całą cyfrową treść. Od dysku zależą między innymi takie kwestie, jak szybkość wykorzystywania zasobów czy czas odczytu i zapisu danych. Podczas wyboru komputera należy zwrócić uwagę na pojemność dysku.

Płyta główna ‒ to właśnie na płycie głównej montowana jest większość podzespołów komputera. Rodzaj płyty ma wpływ na wydajność sprzętu. Wybierać możemy między różnymi rodzajami płyty głównej, są to: płyty ATX, płyty microATX, płyty Extended ATX oraz EATX oraz płyty WTX.

 

Podsumowanie

 

Jak widać, ważny jest cały szereg parametrów. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny model, dokładnie przeanalizujmy każdą z kwestii, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami, świadczymy usługi doradztwa i pomocy technicznej.

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Email: oferty@kumanet.pl

Tel: 717-330-755