fbpx
Gdzie postawić serwerownię?

Gdzie postawić serwerownię?

Lista

Serwery powinny zostać umieszczone w miejscach, w których będą miały zapewnione bezpieczeństwo, a także odpowiednią temperaturę. W wielu mniejszych firmach nie bierze się niestety pod uwagę tych czynników. Zdarza się czasem tak, że serwery kładzie się pod biurkiem pracowników, co jest oczywiście błędem, który może doprowadzić do uszkodzenia się urządzeń. Warto stworzyć samodzielną serwerownię. Jakie miejsce okaże się najlepsze?

Postawienie serwerowni – o czym pamiętać?

Planując rozmieszczenie serwerowni, warto wziąć pod uwagę fakt, że to właśnie na serwerach przechowywane są najważniejsze dane firmy. Należy zatem odpowiednio zadbać o zabezpieczenie serwerów, np. dysków i pamięci. Co więcej, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę rozwój firmy, w tym rozbudowę sprzętu. Zakupiony serwer musi mieć zatem możliwość dołożenia, np. drugiego procesora, dysku, czy pamięci RAM.

Pomieszczenie na serwerownię – jak powinno wyglądać?

Pomieszczenie, w którym zostanie zaaranżowana serwerownia, musi być przede wszystkim przestronne i klimatyzowane. Co więcej, należy go także dobrze zabezpieczyć przed wstępem osób niepowołanych. Jak wiadomo, w niewielkich firmach z odpowiednim zabezpieczeniem tego miejsca może być problem, dlatego warto oddelegować osobę odpowiedzialną za porządek i bezpieczeństwo urządzeń w serwerowni. 

Podczas wyboru konkretnego pomieszczenia, warto postawić na miejsce, którego okna są skierowane w stronę północną lub zachodnią. Zbyt intensywne, południowe słońce przyczynia się do nadmiernego ogrzania pomieszczeń. Nie sprzyja to oczywiście pracy serwerów, które o wiele szybciej mogą się przegrzewać i niszczyć.

W każdej serwerowni musi się znajdować:

  • System gaśniczy,
  • System kontroli dostępu,
  • Monitoring, alarm,
  • Wentylator oraz klimatyzator.

Serwerownia powinna być postawiona w osobnym, klimatyzowanym pomieszczeniu. Co więcej, należy zadbać o odpowiednie jej zabezpieczenie, by nie dostały się do środka osoby niepożądane. Warto oddelegować jednego pracownika do tego, by sprawował on kontrolę nad serwerownią i dbał o jej bezpieczeństwo.

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Email: oferty@kumanet.pl

Tel: 717-330-755