fbpx
Systemy operacyjne 

Systemy operacyjne 

Lista

Praktycznie każdy słyszał o systemach operacyjnych, nie każdy jednak wie, czym dokładnie jest system operacyjny, za co odpowiada i jakie są najpopularniejsze rodzaje wspomnianych systemów. Poniżej kilka informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury!

Systemy operacyjne ‒ co to?

 

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest system operacyjny. System operacyjny to, mówiąc najprościej, oprogramowanie, które umożliwia komunikację między użytkownikiem a sprzętem ‒ komputerem, telefonem, tabletem, a także środowisko pracy różnego typu aplikacji. Bez systemu operacyjnego wymienione urządzenia nie będą działać. System operacyjny odpowiada za ochronę danych, zarządza pamięcią, kontroluje planowanie oraz przydział czasu pracy procesora.

Najpopularniejsze systemy operacyjne

 

Jakie są najpopularniejsze systemy operacyjne? Poniżej krótka lista.

  • Windows 10 ‒ to stworzony przez firmę Microsoft system, który znany jest niemal każdemu. Na wspomnianym systemie operacyjnym pracuje bardzo wielu użytkowników. Ów system jest intuicyjny w obsłudze, oferuje własne narzędzia, między innymi takie, jak  Notatnik, Paint, WordPad. Oprogramowanie wykorzystywane jest zarówno przez osoby prywatne, jak również przez firmy, przedsiębiorstwa, szkoły czy instytucje.
  • Apple Mac OS X ‒ to system operacyjny przygotowany przez firmę Apple. Ów system stworzony został z myślą o konkretnych urządzeniach, czyli macbookach.
  • Linux ‒ to znajdujący szczególne zastosowanie na rynku korporacyjnym system operacyjny, który  cieszy się popularnością od września 1991 r. W przypadku Linuxa mamy do czynienia z konglomeratem systemów, wśród najpopularniejszych między innymi znajdują się Ubuntu, Fedora, Manjaro. Zaletą systemu jest możliwość dostosowania go do indywidualnych potrzeb.
  • Apple iOS ‒ Apple iOS to system operacyjny dedykowany urządzeniom mobilnym Apple – iPhone, iPod touch, iPad.

Inne systemy operacyjne to między innymi Chrome OS, Android.

 Podsumowanie

 

Bez systemy operacyjnego nasz komputer, laptop, tablet czy smartphone nie będą działać. To właśnie system operacyjny odpowiada za komunikację użytkownika ze sprzętem i stanowi środowisko pracy aplikacji. Wśród najpopularniejszych systemów operacyjnych między innymi znajdują się Windows 10, Apple Mac OS X, Apple iOS.

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Czechowicka 9C/9

52-016 Wrocław

Email: oferty@kumanet.pl

Tel: 717-330-755